DIY: Sposoby na naprawę ściany w 3 krokach

Wyglądające jak nowe, zadbane ściany Twojego mieszkania są jego niewątpliwą ozdobą. Modnie pomalowane przykuwają wzrok odwiedzających gości, a dla domowników stanowią powód do dumy. Zwłaszcza, gdy została ozdobiona samodzielnie wykonanym motywem kwiatowym. Lecz co zrobić, gdy na tak pięknej ścianie pojawi się szpecąca rysa? Jak ją zamaskować, by ściana wróciła do pierwotnego stanu?

Remont popękanej ściany

Ubytki na ścianie mogą się pojawić na skutek zbyt małej nośności gruntu, błędów w wykonaniu fundamentów czy budowlanych połączeń konstrukcji szkieletowej ze stropami. Przyczyny pęknięć można też upatrywać w nienależycie starannym wykonaniu prac wykończeniowych, jak niewłaściwe nałożenie czy wysuszenie tynku. Należy pamiętać o tym, że budynek cały czas „pracuje”. Ściany narażone są zatem na pęknięcia ze względu na naprężenia materiałów wykończeniowych.

W przypadku zaobserwowania ubytku na ścianie należy, w pierwszej kolejności, ocenić spektrum zniszczeń. Od tego zależeć będzie zakres prac remontowych. Jeśli rozmiar rysy nie przekroczy 3mm szerokości, wówczas za naprawę ściany możemy się zabrać samodzielnie, przy pomocy specjalistycznych materiałów i narzędzi dostępnych na rynku. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować rys występujących na styku stropu i ściany. Takie ubytki mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Jak pozbyć się pęknięć ze ściany?

Postępowanie przygotowawcze należy rozpocząć od obdukcji i analizy wielkości zniszczeń. Początkowo wystarczy obserwować czy rysa nie ulega powiększeniu i rozprzestrzenieniu. Gdy przyjdzie czas na remont postępujemy zgodnie z dobrymi praktykami budowlanymi.

Przed przystąpieniem do prac, dokładnie zabezpieczamy folią malarską pomieszczenie, tj. podłogę i meble, by mieć pewność, że produkt, którego będziemy używać nie zabrudzi, ani nie uszkodzi sąsiednich powierzchni. Prace renowacyjne rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia i swoistego „wypreparowania” miejsca wystąpienia powierzchniowego defektu ściany. Następnie nakładamy preparat gruntujący, zwiększający wytrzymałość podłoża. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ubytków masą szpachlową. Później bardzo dokładnie szlifujemy i odkurzamy powierzchnię. Na koniec malujemy ścianę i wedle uznania ponownie ozdabiamy ją pierwotnym motywem kwiatowym lub korzystając z okazji, zmieniamy diametralnie aranżację wnętrza.

Od naszej inwencji zależy, jaki charakter nadamy ścianie. Najważniejsze, by do prac remontowych wykorzystywać tylko wysokiej jakości produkty, by w niedługim czasie na ścianie nie pojawiły się kolejne ubytki. Które produkty, do naprawy ubytków występujących na powierzchni ściany, zastosować u siebie i jak je właściwie użyć, by naprawiły jej stan dowiecie się z poradnika marki Acrylputz o usuwaniu pęknięć i ubytków w ścianach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
11 × 10 =