Jak oszczędzić i mieć ciepło w domu?

Ocieplenie domu

Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu ludzi. W końcu koszty ogrzewania nie są niskie ale jednak każdy chciałby mieć w domu ciepło. Istnieją jednak sposoby na utrzymanie ciepła ograniczając jednocześnie koszty z tym związane. Dzięki temu więcej pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na innego rodzaju usprawnienia domu lub na przyjemności, w końcu na te pieniędzy nigdy za wiele! Zacznijmy jednak może od kilku ważnych kwestii – w końcu wiedza jest szczególnie ważna aby zrozumieć problem wychładzania się wnętrz, nawet za grubymi murami!

Gdzie ciepła ucieka najwięcej?

Odpowiadając na to pytanie, musimy przede wszystkim wyróżnić w jakiej wielkości budynku mieszkamy. Będzie ogromną różnicą jeśli mamy mieszkanie w bloku czy raczej żyjemy w domku jednorodzinnym. Stąd, w budynku wielokondygnacyjnym, ogromna ilość ciepła ucieka przez ściany, wentylację i okna. Średnio kolejno – 40%, 30%, 24%. Pozostają jeszcze dach i piwnica, przez które ucieka razem 9% ciepła. Niestety w bloku sami nic w sumie nie zrobimy i trzeba dogadywać się raczej z sąsiadami, aby cokolwiek ruszyć w kierunku ocieplenia budynku. Co innego jeśli chodzi o domek jednorodzinny. Tam struktura utraty ciepła plasuje się następująco:

  • Ściany powodują utratę około 37% ciepła, dach – 20%.
  • Przez wentylację i okna wydzielane jest po 15% ciepła.
  • Piwnica wytraca około 6% ciepła, co jest spowodowane fizyczna zależnością – ciepłe powietrze zawsze jest lżejsze od zimnego i wzlatuje do góry.

Oznacza to, że w domu jednorodzinnym koszty ogrzewania mogą sięgać kilku tysięcy złotych na rok! Trzeba przyznać, że jest to naprawdę bardzo dużo, biorąc pod uwagę, iż średnie roczne zarobki przeciętnego pracownika sektora przedsiębiorstw w Polsce wynoszą około 60 000 złotych rocznie! Odejmując od tego te kilka tysięcy, nie pozostaje nam wielka kwota na resztę opłat oraz życie. To obrazuje ogrom problemu, przed jakim stoimy.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najprostszym sposobem na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie jest wykorzystanie bezspoinowego systemu ociepleń, który polega na wykorzystaniu płyt ze styropianu lub wełny mineralnej i przymocowaniu ich do muru. W tym celu używa się kleju oraz łączników mechanicznych. Na przymocowane płyty nakłada się warstwę zbrojącą z kleju i siatki włókna szklanego, a na samym końcu – tynk cienkowarstwowy. Ten sposób jest zdecydowanie najtańszy i pozwala na zaoszczędzenie aż 30% wartości jaką wydajemy na opłacenie rachunków za ogrzewanie. Musimy pamiętać, że najbardziej opłacalne jest umiejscowienie materiałów izolacyjnych po stronie, gdzie są niskie temperatury, dzięki temu warstwa szybciej ogrzeje powietrze, które dostaje się z zewnątrz do wnętrza domu oraz mocno zostanie ograniczone jego wydostawanie się poza granicę ścian.
Więcej o tym jak oszczędzić na ogrzewaniu możecie poczytać pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/oszczednosc-energii-po-ociepleniu-jak-zmniejszac-koszty-ogrzewania

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
8 − 5 =