Oszczędzanie energii a ogrzewanie domu

ocieplanie domu

Rozpoczynający się właśnie sezon grzewczy skłania do refleksji na temat kosztów ogrzewania. Dane statystyczne wskazują, że zapewnienie ciepła w domu pochłania najwięcej energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. A zatem zmniejszenie wydatków na ten cel może przełożyć się na znacznie niższe rachunki. Nie chodzi bynajmniej o to, by domu nie ogrzewać czy przez całą zimę utrzymywać w nim temperaturę kilkunastu stopni. Warto natomiast stosować zabezpieczenia, które faktycznie pozwolą oszczędzić, a przy okazji pozytywnie wpłyną też na środowisko.

ocieplenie oszczedność energii

Jak oszczędzać energię?

W ograniczeniu ilości energii wykorzystywanej na ogrzewanie kluczowe jest zabezpieczenie domu przed utratą ciepła. Priorytetem pozostaje wymiana starych okien, przez które nagrzane powietrze najszybciej ucieka na zewnątrz budynku. W konsekwencji kaloryfery działające na pełnych obrotach często nie są w stanie ogrzać pomieszczenia, a w całym domu jest nieznośnie zimno. Zakup nowych okien jest sporym wydatkiem, ale też inwestycją w bardziej komfortowy dom oraz zdecydowanie niższe rachunki. Innym patentem na to, jak oszczędzać energię, jest świadome regulowanie temperatury w domu. Warto pamiętać o zmniejszeniu jej wysokości zwłaszcza w nieużywanych wnętrzach czy podczas dłuższej nieobecności w domu. W nocy kaloryfery także nie powinny działać na pełnej mocy, ponieważ zbyt wysokie temperatury podczas snu szkodzą zdrowiu.

Ocieplenie domu a oszczędności

W kontekście oszczędności na ogrzewaniu ocieplenie domu zasługuje na osobny akapit. To podstawa ochrony budynku przed utratą ciepła przez niezabezpieczone ściany. Co daje ocieplenie domu? Dodatkowa warstwa styropianu czy wełny mineralnej chroni mury przed wychłodzeniem. Efekty odczuwa się już podczas pierwszej zimy po położeniu takiej izolacji. Na oszczędności także nie trzeba długo czekać. Pierwszą ich zapowiedzią będzie zmniejszenie mocy kaloryferów oraz rzadsze dokładanie do pieca. Domy pozbawione ocieplenia szybko się wychładzają, a ogrzewanie musi w nich pracować całą dobę. W tych ocieplonych temperatury dłużej utrzymują się na optymalnym poziomie. W nowo powstających budynkach stosuje się innowacyjne technologie, mające zapewnić możliwie niski współczynnik przenikania ciepła. Problemem pozostają starsze nieruchomości. Na szczęście zależność ocieplenie domu a oszczędności dostrzegają coraz częściej także ich właściciele. Inwestując w izolację swoich domów, zmniejszają koszty ogrzewania i chronią środowisko naturalne. Dzięki temu także przyroda płaci niższą cenę.

Po więcej ciekawych informacji warto udać się do poradnika: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/oszczednosc-energii-po-ociepleniu-jak-zmniejszac-koszty-ogrzewania

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
8 − 7 =